
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 31.8008 mm |
| Width | 13.7922 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 42.0116 mm |
| Material | Polyamide |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 24 V |
| Depth | 42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 200 MΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | IP67 |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 6 mm |
| Current Rating | 14 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Receptacle, Tab |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Ramp |
| Circuit Application | Signal |
| Contact Resistance | 3 mΩ |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Mating Tab Width | 1.4986 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | No |
| Serviceable | Yes |
Stock: 16122
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62266
Ext.Price$0.62266
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62266 | $0.62266 |
| 10 | $0.51667 | $5.16670 |
| 25 | $0.48142 | $12.03550 |
| 50 | $0.44858 | $22.42900 |
| 100 | $0.41797 | $41.79700 |
| 300 | $0.39835 | $119.50500 |
| 500 | $0.37966 | $189.83000 |
